تاثیر کود ورمی کمپوست در باروری و حاصل‌خیزی خاک

 

کرم‌های‌ خاکی باعث تسریع تحرک یون‌ها در سطح و عمق پروفیل خاک می‌گردند و با ترشح مواد شیمیایی می‌توانند برخی از عناصر غذایی پایه موجود در خاک را از حالت تثبیت خارج نموده و به شکل قابل جذب گیاه در آورند. این فرایند توسط کرم‌های‌ خاکی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌گیرد‌. تاثیر مستقیم آنها در معدنی شدن ازت است. عنصر ازت معمولاً به شکل کمپلکس‌های آلی غیرقابل استفاده گیاه در خاک وجود دارد در حال عبور از لوله گوارش کرم‌های‌خاکی ابتدا به آمونیاک و سپس به نیتریت و نیترات تبدیل می‌گردد. از سوی دیگر تأثیر غیرمستقیم کرم‌های خاکی در فراوانی حاصلخیزی خاک، فراوانی فعالیت میکروارگانیسم‌ها و جانوران خاکزی و نهایتا در تولید مواد محرک ریشه نظیر ویتامین‌ها به ویژه ویتامین B12 است. همچنین شواهد بسیاری وجود دارد که غلظت کلسیم، سدیم، منیزیم، پتاسیم، فسفر و مولیبدن قابل جذب در مدفوعات کرم‌های‌خاکی بیشتر از محیط اطراف آنها می‌شود.

 

اثر کود ورمی‌ کمپوست در رشد و نمو گیاهان

گیاهانی که از کود ورمی‌ کمپوست تغذیه می‌کنند معمولاً دارای ظاهری بلندتر و رشدی سریعتر می‌باشند. استفاده ورمی‌ کمپوست با غلظت کمتر در رشد و نمو گیاهان تاثیر بیشتری دارد. کود ورمی به عنوان یکی از اجزاء مغذی گیاهان در باغبانی و گل کاری تاثیر مستقیمی در خواص فیزیکی و شیمیایی و رشد و نمو گیاهان دارد. و افزایش میزان رشد و نمو گیاهان به عنوان یک مزیت و برتری قابل استفاده محسوب نمی‌شود. اما کود ورمی ‌کمپوست فعالیت و عملکرد بیولوژیکی دارد و خود آن مواد دفع کننده قارچی دارد که از رشد بی‌رویه و منفی گیاه جلوگیری می‌کند و به گونه‌ای روند رشد گیاهان را کنترل می‌کند.

تاثیر ورمی‌ کمپوست در افزایش گیاهان

پس از تغذیه از کود ورمی افزایش جمعی گیاهان در هر سانتی متر را میتوان مشاهده کرد.

تاثیر کود ورمی‌ کمپوست در افزایش ریشه

براساس آزمایشات، گیاهانی که از کود ورمی‌ کمپوست تغذیه نمودند تاثیر قابل توجهی در رشد و افزایش ریشه گیاهان داشتند. افزایش ریشه گیاهان، ظرفیت جذب آب و مواد مغذی را بالا برده و از لحاظ علمی گیاهان را قوی‌تر و سالم‌تر می‌کند. آزمایشات نشان داد که چسبندگی در ریشه گیاهان باعث کاهش رشد آنها خواهد شد. این تحقیقات، اهمیت و ارزش سلامتی و قوت در ریشه گیاهان برای محققان و کشاورزان آشکارساخت.

تاثیر ورمی‌ کمپوست بر اندازه گلها

زمان برداشت گلهای میمون آزمایش شده، نکته بسیار ارزشمند این آزمایشات این بود که گلهایی که از کود ورمی‌ کمپوست تغذیه شدند، رشد بیشتری از لحاظ ساقه و گلبرگ داشته و در مقایسه با گلهای دیگری که از کودهای معمولی (کودهای شیمیایی و … ) تغذیه نمودند رشد ظاهری قابل توجهی داشتند. در نتیجه ظاهر متفاوت و زیبای گلها نظر خریدار و ناظران را به خود جلب نمود به طوریکه به مرور بر میزان بهای آن گلها افزوده شد.

اثر ورمی‌ کمپوست درضخامت و کلفتی ساقه گیاهان

طی آزمایشات انجام شده، ضخامت ساقه گیاهان پس از تغذیه از کود آلی ورمی‌ کمپوست افزایش قابل توجهی داشته است. اگرچه ایجاد ضخامت بیشتر در ساقه از اهمیت کمتری نسبت به دیگر عوامل در رشد گیاهان برخوردار است اما در بعضی گلها و گیاهان مانند گلهای میمون که ضخامت در ساقه آنها تاثیر آشکاری بر زیبایی ظاهری این گل دارد، از اهمیت بسزایی برخورداراست .

تاثیر کود ورمی‌ کمپوست در سرعت رشد و نمو گل و گیاه

گیاهانی که در بستری با کود آلی ورمی‌ کمپوست پرورش می‌یابند رشد و نموی بیشتر و سریعتری نسبت به گیاهان دیگر دارند و در نهایت باید توجه داشت که:

عکس‌العمل گیاهان مختلف به کود آلی ورمی‌ کمپوست بر اساس چند عامل مهم تعیین می شود. اولین و مهمترین عامل این است که پرورش گیاهان با استفاده از کود ورمی در مناطق با آب و هوایی مختلف متفاوت است. پیشرفت مراحل رشد برای هر گیاه در مناطق آب و هوایی مختلف یکسان نیست و واکنش گیاهان به کود ورمی‌ کمپوست نیز متغیر خواهد بود. گیاهانی که در شرایط مطلوب آب و هوایی همراه با تغذیه‌ای مناسب رشد می‌کنند، عکس‌العمل کندتری نسبت به افزایش میزان کود و دیگر افزودنی‌های شیمیایی به بستر خاک نشان می‌دهند. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *